Gąski


Zaledwie 4 km od Sarbinowa leży inna, równie malownicza miejscowość. Gąski przyciągają turystów ceniących sobie spokój oraz dzikie, naturalnie szerokie plaże. Wystarczy 40-minutowy spacer wzdłuż brzegu, by cieszyć się zupełnie innym ukształtowaniem terenu. Wraz z całą rodziną można spędzić tam przyjemny i spokojny czas w otoczeniu natury, żyjących na wydmach zwierząt oraz pięknych widoków.

 

Warto zaznaczyć, że Gąski należą do obszaru chronionego przez Koszaliński Park Nadmorski. Dzięki temu możliwe jest podziwianie prawdziwych, nienaruszonych plaż.

 

Z Gąsek można udać się do Chłopów (6 km) oraz Mielenka (7 km).

 

Główną atrakcją Gąsek jest latarnia morska, wchodząca w skład licznych budowli stojących wzdłuż polskiego wybrzeża. To zarazem jeden z najwyższych obiektów tego typu – jest wysoki na ponad 50m. Latarnię wzniesiono pod koniec XIX wieku, by mogła bezpiecznie sprowadzać rybaków do domów. W sezonie jest otwarta dla turystów.

 

Gąski kryją w sobie również inne ciekawostki. W związku z planami budowy elektrowni w okolicy postawiono krzyż atomowy, który miał chronić mieszkańców przed rozwojem inwestycji. I choć realizacja została wstrzymana, to krzyż wciąż stoi na straży bezpieczeństwa całego regionu.